A tűzhasú gőtéket egy kb. 30 literes, vagy annál nagyobb akváriumban vagy akvaterráriumban szokták tartani. Utóbbi úgy néz ki, hogy az akvárium 1/3 része szárazföld, a többi, 2/3 része pedig víz. Nálam ez eddig úgy működött, hogy volt egy nagyobb, lyukacsos szikla az akváriumban, aminek a teteje kilógott a vízből és azon pihentek a gőtéim. Most viszont egy mangrove gyökér van benne, ami szintén kilóg a vízből és arra másznak ki. 30 literre kb. 3-4 példány jut, de minél nagyobb az akvárium, annál jobban érzik magukat állataink.
Nővényekben és búvóhelyekben gazdag akváriumot készítsünk nekik, ahol ha kedvük tartja, elrejtőzhetnek. Leggyakrabban használt növények: vallisneria, gömbmoha, jávai moha, de végül is teljesen mindegy, hogy milyen, csak növény legyen. Az én akváriumomban az mindhárom él, és még anubias és brazil fűnövény. A jávai moha és az anubias a mangrove gyökérre van futtatva. Szeretik a víz felszínén lebegő növényeket is, amik szintén alkalmasak arra, hogy rájuk mászva, kint legyenek a vízből. Ilyen a kagylótutaj is.
Aljzatnak jó bármilyen erre használatos termék, pl. homok, sóder. Arra figyelni kell, hogy a gőte ne tudja lenyelni vagy felsérteni vele magát, ezért mindenféleképp lekerekített szemű aljzatot használjunk. Nálam kvarchomok van, régebben JBL manado talaj volt.
A hűvösebb vizeket kedvelik, ezért figyeljünk a víz hőmérsékletére is! Számukra nyáron a 20-22, télen a 15-18 fokos víz a megfelelő. Nyáron a vizet jégkockával, esetleg ventillátorral hűthetjük.
Ügyeljünk az akvárium lefedésére! Néhány helyen olvastam, hogy nem szükséges lefedni az akváriumot, de ez nem igaz. Saját tapasztalatból kiindulva mondhatom el, hogy nem csak a fiatalabb egyedek tudnak felmászni az üvegen. Az én akváriumom egy üvegtetővel van lefedve. De le lehet fedni saját készítésű hálós tetővel, vagy egyéb megoldásokkal, a lényeg, hogy pontosan illeszkedjen (lásd: Kiszökés megakadályozása).
Szűrő használata ajánlott, de nem létfontosságú, de azért a nagyobb akváriumoknál szükség lehet rá. Nálam egy Eheim 2008 belső szűrő tisztítja a vizet a legalacsonyabb teljesítményen, hogy ne legyen túl erős a víz sodrása. Levegőztetni is tud, de ez felesleges a gőtés akváriumban.
Érdemesebb 2 vagy több tűzhasút együtt tartani. Saját hibámból tanulva mondom ezt. Először csak egyet vettem, de hamar rájöttem, hogy eléggé egyedül érzi magát (nem evett, nem nagyon mozgott). Vettem mellé egy nőstényt és egy kis idő múlva megjött az életkedve. Ha utólag veszünk a gőténknek lakótársat, figyeljünk arra, hogy közel egy korúak, vagy egy méretűek legyenek, de ajánlatosabb inkább egyszerre megvenni őket. Azt is tartsuk szem előtt, hogy a hímek megsérthetik egymást, ha csak ők vannak, ezért ügyeljünk a hím-nőstény arányra. Inkább több nőstény legyen, mint hím.
A vízből félig kimászott gőtém. Ezek után már nem sok kell neki ahoz, hogy kimásszon
Gőtém a növények között
Gömbmoha
|