Itt olyan kérdéseket és válaszokat találsz, ami egy leendő és meglévő gőtetartónak is megfordul a fejében. Folyamatosan bővül...
01. Mérgező-e a kínai tűzhasú gőte?
Különféle méreganyagokat állítanak elő a bőrükben, ez azonban nem jelent veszélyt az emberekre, hacsak nem nyelik le az egész állatot. Azonban a kézmosás a gőte érintése után mindenképp ajánlott! Hallottam olyat is, hogy az állatkereskedésekben kapható gőték nem mérgezőek.
02. Milyen gyakran kell tisztítani az akváriumot?
Ez függ az akvárium vizének állagától. Ha látjuk, hogy zavaros, piszkos, akkor mindenféleképp cseréljük le, de ha nem, akkor is hetente/másfél hetente cseréljük le a fele vizet.
03. Használjak szűrőt?
Nagyobb (>20l) akváriumba szükséges lenne a szűrő használata, de kis teljesítményűt használjunk, vagy csináljunk vízesést, hogy csökkentsük az áramlást. Nekem az állatkereskedésben azt mondták, hogy kisebb (<20l) aksiba nem létfontosságú a szűrő, ha nem szóródik szét az elesége.
04. Miért nem megy bele a gőtém a vízbe?
A gőték képesek átalakulni, szinte teljesen szárazföldivé, de ez nem minden egyednél fordul elő. Ilyenkor nem kell megijedni. Viszont, ha nem alakult át, de kimászik az akváriumból, hamar kiszáradhat és elpusztulhat, ezért érdemes lefedni az aksi tetejét.
05. Hogyan tudom megállapítani a gőtém nemét?
Csak kifejlett állapotukban lehetséges a megkülönböztetés a kloaka mérete és formája alapján. A nőstényeké kisebb, szinte alig lágható, a hímeké viszont (főleg pázási időszakban) kidudorodó, kerekded.
06. Mit tegyek, ha a gőtém kimászott az akváriumából és nem találom?
Amint észrevettük, hogy eltűnt, azonnal helyezzünk el vizes tálkákat a lakás több pontján és egy kis idő múlva valamelyikben benne lesz.
07. Miért nem eszik a gőtém?
Az új állatoknál ez gyakori probléma. Valószínúleg az új hely miatt nagy stressz érte és ezért nem eszik. Ilyenkor hagyjuk egy kicsit a sötétben, had nyugodjon meg és szokja az új környezetet. Később ismét próbálkozhatunk az etetéssel. Viszont lehet, hogy állatunk csak lusta és egy csipesszel, vagy ujjal tartsuk a szája elé az ételt.
08. Milyen gyakran kell etetni?
Attól függ. Ha az állat egézséges és jó állapotban és hűvös helyen van, elég 3 naponta. De ez függ a korától és anyagcseréjétől. A kétéltűek több energiát használnak, ha melegebb az idő, mintha hűvösebb, ezért nyáron gyakrabban, télen viszont ritkábban kell etetni. Ha a gőte fiatalkorú, sovány, vagy mostanában vásároltad egy állatkereskedésből, akkor meg kell etetni naponta.
|